עם יד על הלב – עד כמה שהיינו רוצים לחשוב שמדינת ישראל היא מקום שבו כל האזרחים זוכים לנקודת פתיחה שווה ושלכל אחד יש בדיוק את אותן האפשרויות להצלחה, המציאות מראה לנו פעם אחר פעם שזה עדיין לא ממש ככה. דוגמה מצוינת לכך היא בלי ספק בני העדה האתיופית, אלו שגם כעת, בתור דור שלישי בארץ, לא מצליחים להגיע לעמדות מפתח במשק הישראלי, להתקבל לעבודות טובות ונחשקות כמו אחרים, ולמרבה הצער גם סובלים עדיין מגזענות, הדרה ואפליה על בסיס יום יומי. למרבה המזל, יש מי שעובד במרץ לשינוי המציאות הבעייתית, וכאן בולטת בלי שום ספק התוכנית הייחודית שייסדה עמותת אחינועם שהוקמה במטרה לקדם בני נוער בסיכון מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל ולתת להם נקודת פתיחה שווה. את התוכנית המיוחדת, כמו את פעילות העמותה, חשוב שכל ישראלי יכיר, ועל הדברים האלו בדיוק אנחנו עומדים לספר לכם עכשיו.

על עמותת אחינועם

איל, משה ורפי אדרעי גדלו במציאות חיים קשה. הוריהם עבדו קשה מאוד כדי לשים אוכל מדי יום על השולחן, משימה שלא תמיד הייתה פשוטה.  השלושה התגייסו כבר מגיל צעיר לעזור בפרנסת המשפחה. למרבה המזל, מדובר היה במשפחה איתנה, כזו שחינכה לערכים של אהבת המולדת, של הסתפקות במועט, של פתיחות ושיתוף ושל איתנות וחוסן מנטלי. האחים התגייסו ליחידות מובחרות ושירתו בתפקידים משמעותיים בצה״ל, ובחלוף השנים, כשהפכו לאנשי עסקים מצליחים ומוכרים, החליטו שהגיעה השעה לתת בחזרה לאותם בני הנוער שנמצאים כיום בסיטואציה שבה היו הם עצמם בתור נערים. כך למעשה החלה את דרכה עמותת אחינועם שלימים ייסדה את פרויקט הליווי לבני העדה האתיופית.

על פרויקט ההכנה לצה״ל לבני העדה האתיופית

כאמור, רבים ומבני ובנות נוער של העדה האתיופית נולדים מראש לסביבה דבר שמקשה על הצלחתם בחייהם כבוגרים. שכונות עוני, מערכות חינוך לא ראויות, אפס מסגרות להעצמה אישית ויותר מדי זמן פנוי מועד לפורענות. כאשר בני ובנות הנוער מסיימים את התיכון, אין להם את הכלים להשתלב מראש בתפקידים משמעותיים במערכת הצבאית, ובכל תפקיד שלא יגיעו אליו, ויכולים למצוא את עצמם נפלטים מהמערכת. הפרויקט המיוחד של רפי, משה ואיל אדרעי מעמותת אחינועם מצליח לעשות שינוי של ממש במציאות העגומה.

חולמים להיות הקצינים הבאים בצה"ל? עמותת אחינועם בראשות איל, משה ורפי אדרעי מלווה את בני העדה האתפיות עד לבה"ד 1

איך זה עובד?

איל, משה ורפי אדרעי מעמותת אחינועם האמינו כל חייהם שכל מה שבן נוער צריך זה מבוגר אחד שיאמין בו, וזהו בלי ספק הלב של הפרויקט המיוחד הזה. במסגרתו, כל נער ונערה זוכים לליווי צמוד ופרטני ואוזן קשבת מאנשים מבוגרים שיוצרים עמם קשר בלתי אמצעי, קשר בנוסף יש התמקדות בדברים הבאים:

הכנה מנטלית:

היכרות עם המערכת הצה״לית, פיתוח יכולות מנהיגות וחוסן נפשי, הבנה של ההיררכיה במערכת.

הכנה פיזית:

דגש גדול על הכנה פיזית, במיוחד למתגייסים ליחידות מגוונות בצבא ביחדות ליחידות השדה – כושר קרבי, הכנה לגיבושים, בניית תכנית תזונה מותאמת ועוד.

סיוע מול המערכת:

סיוע בירוקרטי מלא לקראת המיונים, הכנה לצו ראשון, היכרות עם היחידות המוצעות ובעיקר תחושה שיש מי שהולך עם בני הנוער יד ביד.

רואים תוצאות בשטח

הנתון המדהים הוא שמעל 95 אחוזים מהבוגרים מגיעים ליחידות מובחרות בצה״ל ואף ממשיכים למסלולי קבע וקצונה. אין ספק כי הפעילות המיוחדת של עמותת אחינועם היא אור גדול ובעלת השפעה חיובית נהדרת.