התפתחות תינוקות

שלבי התפתחות של תינוק: כך תוכלו להיות במעקב

כהורים, מוטלת עליכם החובה לספק לתינוק שלכם את הטוב ביותר. כל הורה רוצה לראות את הילד שלו גדל ומתפתח, ולכן מעקב אחר שלבי ההתפתחות שלו עוד משלב ינקות הוא חיוני. למעשה,  להתפתחות תינוקות מספר שלבים וחודשיים, והם מתרחשים בסדר קבוע. אולם, חשוב להבין כי לעיתים ישנם שלבים איטיים יותר ולכן לא ניתן להשוות בין התפתחות של תינוקות באופן זהה. עם זאת, מומחים לתחום התפתחות הילד מסבירים כי ניתן לזהות בשלבים מוקדים מאוד האם ישנו עיכוב התפתחותי, ובהתאם לכך לטפל. הטיפול חייב להתבצע בהתערבות מיידית, בשל העובדה כי ללא התערבות העיכוב עלול להוביל ליצירת פער ובהתאם לכך בעיות בעתיד בחייו הבוגרים של התינוק שלכם. אם בעבר נדרש להגיע באופן פיזי למרכז להתפתחות הילד או טיפות חלב, כיום ניתן להיעזר במגוון כלים טכנולוגיים ואנושיים לצורך ביצוע בקרה ומעקב, כך שתוכלו להיות עם אצבע על הדופק:

אפליקציות

בשנים האחרונות פותחו עשרות אפליקציות אשר באמצעותן ניתן לעקוב אחר קצב הגדילה של התינוק, ולהבחין בסימנים מחשידים הנוגעים לעיכוב התפתחותי. לרוב, מדובר באפליקציות בתשלום אולם חשוב להבין כי מדובר בהשקעה משתלמת, בשל היכולת שלכם לבחון בזמן אמת. אולם, אין להסתמך על האפליקציות לצורך ביצוע אבחנה אלא נדרש לגשת לרופא ילדים ובהתאם לכך לבנות תוכנית טיפול פרטנית – במידה ואכן ישנו עיכוב התפתחותי.

ייעוץ מקצועי

כיום ניתן לקבל שירות מטעם מומחים להתפתחות הילד, לצורך אבחון ובקרה של הילד לכל אורך שלבי חייו. מדובר בביקור ביתי או במסגרת קבוצתית, והוא ניתן דרך קופות החולים או באופן פרטי. בכדי שתוכלו לקבל את הייעוץ המקצועי הטוב ביותר, מומלץ לקבל המלצות דרך חברים ובני משפחה כמו גם לבצע סריקה ברשת, כך שתוכלו להיות בטוחים כי אתם יוצרים קשר עם אנשי מקצוע מובילים ובעלי ניסיון של מספר שנים בתחום. במקרה הצורך, הם יוכלו להמליץ על טיפולים להתפתחות הילד אצל מומחים בתחום.

מחקר

ידע הוא כוח, ולכן נצלו את הרשתות החברתיות כמו גם אתרים מתמחים לצורך היכרות עם שלבי ההתפתחות של התינוק, וביצוע מעקב עצמאי משל עצמכם. לצערנו, יש לא מעט אתרים חובבנים ולכן יש לקחת בעירבון מוגבל את ההמלצות אך עם זאת לבחון את שלבי ההתפתחות ע"פ חודשיים. בכך, תוכלו לבחון בעצמכם כמו גם להסתייע במחקרים אשר נעשו בתחום, כל זאת בכדי לצבור ידע ובהתאם לכך לפעול לצורך יצירת איכות חיים מצוינת לתינוק, החל מגיל חודש ועד גיל שנה – שלבים חיוניים להתפתחותו.