מצוות קביעת מזוזה היא אחת המצוות המזוהות ביותר עם היהדות ואורחות חייה. זו מצווה אשר יש לה שורשים כבר באחד האירועים המכוננים של היהדות – יציאת מצריים. המזוזה מצווה עלינו בבית המגורים כולל בחדרי הילדים כמובן. רכישת מזוזות – בתי מזוזות וקלפים צריכה לקחת בחשבון את חדר הילדים באופן מיוחד. הרכישה עצמה יכולה להיות מבוצעת בחנות רגילה או כפי שיותר ויותר אנשים מעדיפים – ברכישה אונליין מאתר שאנחנו מכירים ובוטחים בו. במאמר הזה נסביר כיצד נבחר מזוזה לחדרי ילדים, מה היא צריכה לכלול, כיצד נבדוק את האתר ממנו נרכוש ובכלל – מה הייחוד של מזוזה לחדרי ילדים על פני מזוזות אחרות בבית.

רכישת מזוזה מעסק מכובד

המזוזה היא לא סתם מוצר, זהו תשמיש קדושה חשוב שעליו לעמוד בקריטריונים חמורים של כשרות עליהם נעמוד בהמשך. מכיוון שמדובר במוצר שצריך להיות מיוצר בקפידה, צריך להיות אמון רב של הרוכשים בבית העסק שמוכר את המזוזות. כאשר מדובר באתר, וודאו שמדובר בעסק שיש לו גם חנות רגילה והוא לא רק סוחר אינטרנטי. וודאו שמאחורי הקלפים עומד סופר סת"ם ירא שמיים אשר מזדהה בשמו המלא והוא מוכר בקהילה. לבסוף, ודאו שהמבחר באתר מכירת המזוזות הוא עשיר בכדי שתוכלו לבחור את המזוזה המתאימה לחדרי הילדים בבית שלכם. הקטלוג באתר אות והדר למשל, עונה על כל הקריטריונים הללו. תוכלו להתרשם שם מבתי מזוזה מכל הסוגים וקלפים המותאמים להם בשלושה גדלים אפשריים וכמובן בשני הנוסחים המקובלים: ספרדי ואשכנזי.

חשיבות מזוזה לחדרי ילדים

לפני הכל, המזוזה היא חובה הלכתית לחדרי המגורים בכללם חדרי הילדים, ויכולה להיכלל כחלק מעיצוב חדר הילדים. מעבר לכך, כאשר מדובר בילדים קטנים, המזוזה שתבחרו להם תהיה למעשה גם זו שתעצב את דעתם לגבי המצווה הזו. זו המזוזה אותה הם יראו בכניסתם וצאתם מהחדר. משום כך, חשוב לשתף את הילדים ככל הניתן בתהליך בחירת המזוזה ולאחר מכן גם בהתקנתה. תנו לילדים כמה אפשרויות לבחירה של בית המזוזה הנראה להם יפה ומתאים. כך הם ירגישו שייכות אל המזוזה כבר מהרגעים הראשונים. את קביעת המזוזה יכול/ה לבצע כל גבר או אישה אשר הגיעו לגיל מצוות. בעת קביעת המזוזה צריך לברך "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". אם מדובר בקביעת מספר מזוזות באותה עת, מברכים רק פעם אחת לפני תחילת ההתקנה עצמה ואז ממשיכים בה ברצף עד סיומה. שיתוף הילדים בקביעת המזוזה בחדרם תהיה חוויה אותה הם יזכרו ויעריכו, ובעיקר אם תשתפו אותם בתהליך הזה כחלק מהליך עיצוב החדר. יש לנו עוד טיפים לעיצוב החדר שיכולים לעזור לכם, וכדאי לשתף את הילד בכך.

מזוזות לחדרי ילדים: מזמינים ומתקינים מזוזה בקלות!

משמעות המזוזה לילדים

דרך העיסוק ברכישת המזוזה והקביעה שלה על משקוף דלת חדרם, נוכל להגיע איתם לנושאים רחבים יותר ביהדות. נוכל לספר להם למשל על הקלף המצוי בתוך המזוזה ועל סופר הסת"ם אשר עומל וכותב אות אחר אות באופן ידני לפי הלכות מיוחדות. נוכל להעמיק איתם בשיחה על הפרשות אשר כתובות על אותו קלף: 'שמע ישראל' בה מוצגות מצוות אהבת השם ו'היה אם שמוע' בה אנו קוראים על עקרון הגמול במצוות הללו.

למרות שהתקנת מזוזה היא חובה, ניתן להפוך אותה לאירוע משמעותי ומשמח במשפחה.

אם בעבר היה חשש מוצדק לרכישת תשמיש קדושה כמו מזוזה בחנות אינטרנטית, הרי שכיום המצב שונה לחלוטין. אל התחום נכנסו עסקים ותיקים ומוכרים אשר מפעילים חנויות רגילות כבר שנים רבות. הם יכולים לספק קלפים אשר כתובים על פי ההלכה על ידי סופר סת"ם שומר תורה ומצוות. כל זאת, בנוסף לנוחות של הרכישה דרך האינטרנט הופך אותם לבחירה המושלמת למזוזה לחדרי ילדים.