סדר וארגון בחדר הילדים

הורים לילדים – כמה פעמים במהלך חודש נתון יוצא לכם לריב ולהתווכח עם הילדים בנושאים של סדר וארגון החדר? ובכן, אם זה קורה יותר מפעם אחת, דעו שבכלל לא מדובר בעניין נדיר, וזה לא משנה אם אתם הורים למתבגרים או לילדים קטנים יותר. האם זה אומר שאי אפשר לשמור על הסדר בחדרי הילדים ולחנך אותם לשמירה על סדר וארגון? ממש לא וישנן דרכים מצוינות איך לעשות זאת. אנחנו רוצים לחלוק אתכם כמה מן הדרכים האלה ולעודד אתכם שעם התמדה וסבלנות זה בהחלט אפשרי לגרום לילדים להבין בעצמם את החשיבות הגדולה של סדר וארגון בחיים.

הסבירו להם איך לעשות זאת צעד אחר צעד

פעמים רבות הורים מפצירים בילדים שלהם לנקות ולסדר אחריהם מבלי לתת להם כלים של ממש ולהסביר איך בדיוק לעשות את זה. לרוב זה מוביל להרבה תסכול ולחיכוכים מיותרים, כאשר אתם אלו שעושים את הסדר בסופו של דבר. לכןף עליכם להסביר להם בדיוק למה אתם מצפים כאשר אתם דורשים מהם סדר וארגון, ועדיף תמיד ללוות אותם ולהראות להם איך עושים את זה. מעבר לכך, זוהי האחריות שלכם לדאוג להם לפריטים ומקומות אחסון שיאפשרו להם לדאוג לסדר. כך למשל, אפשר להשיג ארונות נעליים באתר רהיטי דמיר במחירים נוחים ומשתלמים, מה שידרבן אותם לשים את הנעליים במקומם. אפשר לקנות להם ארגז למשחקים וכך הם ידעו שבסוף כל יום כל הצעצועים צריכים לחזור לשם. כמו כן חשוב להסביר להם איך לבצע פעולות בסיסיות כמו סידור המצעים במיטה, טאטוא של הרצפה, ניקיון של אבק וכן הלאה.

צ'ופרים זה בסדר מדי פעם

נכון, אנחנו לא רוצים שהילדים שלנו יסדרו את החדר רק בגלל שבסוף התהליך מובטח להם פרס כלשהו, אבל כשזה לא נעשה על בסיס קבוע זה בהחלט יכול להיות דבר מה שעוזר. חשוב לשים לב אם אחרי הסידור של החדר הם נהנים גם מהתוצאה ולא רק מהפרס, וכך בעצם אתם מלמדים אותם שיעור חשוב כדרך אגב על התחושה הנעימה כאשר הסביבה מסודרת ונעימה. לעומת זאת, אנו לא ממליצים על השיטה ההפוכה של עונשים וסנקציות שיכולה לגרום בעיקר לתסכול, כעס ואפילו למרד. הרעיון שצריך לחנך את הילדים ולהראות להם איך הסדר והארגון משפרים את החיים ויוצרים תחושה של סדר נפשי מעבר לסדר הפיזי.

מדיניות אי התערבות

אם שום דבר לא עובד, שווה בהחלט לנסות לא להתערב. אתם לא רוצים לסדר את החדר? אין בעיה. מרבית הילדים יסבלו בלגן מסוים, אבל ככל שהזמן יעבור הכאוס רק ילך ויגדל והם ככל הנראה ירגישו זאת בעצמם ויתחילו להתלונן שהם לא מוצאים דברים חשובים או פשוט מרגישים לא בנוח. בשלב הזה הם ככל הנראה יפנו אליכם לבקשת עזרה וזאת ההזדמנות המושלמת ללמד אותם את החשיבות הגדולה שבהקפדה על סדר וארגון על בסיס קבוע.

דוגמא אישית תמיד

לבסוף צריך תמיד לזכור שההתנהגות של הילדים היא לרוב חיקוי של המבוגרים המשמעותיים בסביבתם ובעיקר של ההורים. אם אתם מתעקשים איתם על סדר וארגון, אבל הם רואים בעצמם שאתם לא מקפידים על הסדר בסביבה שלכם ובמקומות שונים בבית, הם ככל הנראה ירגישו שזה בסדר ושאולי זה לא עניין כל כך משמעותי כמו שאתם מתארים. כפי שאמרנו חכמינו כבר מזמן – נאה דורש נאה מקיים. הקפידו לתת להם דוגמא אישית ועם הזמן רוב הסיכויים שהם ילכו בעקבותיכם.

זכרו – עם התמדה והקפדה על הדברים, תוכלו בהחלט לחנך אותם לחיים מסודרים יותר. בהצלחה!