חו"ל זה תמיד כיף, אך חו"ל עם הילדים מתחיל להיות מעט מאתגר וחו"ל עם הילדים ועם הגבלה של כשרות ומצוות כבר נהיה מעט יותר מאתגר, אך בהחלט אפשרי, כמובן כל עוד נערכים כראוי – הן נפשית, הן מנהלתית והן פיזית. מכאן שאם גם אתם עומדים לגעת ב"שילוש המאתגר", אתם מוזמנים להיעזר בטיפים הבאים, כך שתצאו בלב רגוע ותחזרו ארצה מרוצים וגדושים בחוויות שכולן נהדרות.

ראשית בדיקה

גם אם הטיסה שלכם יוצאת מהארץ, עדיין חשוב לוודא שהאוכל שמוגש אכן כשר, ובטח אם חברת התעופה אינה ישראלית. כמו כן, עבור רבים אין זה מספיק לוודא שהאוכל כשר, אלא רצוי להחמיר ולברר אודות "חלב גויים", "בישול גויים" וכדומה. מי שחשוב לו "מהדרין", ראוי שיזמין את המנה כיומיים לפני התאריך, ואם מדובר בטיסת קונקשיין אל תשכחו להזמין אוכל כשר גם מחברת ההמשך, כי לרגע אין לסמוך שמישהו מאחורי הקלעים יסיק מסקנות מתבקשות ואף יפעל בהתאם. בנוסף, יש לזכור שגם ילדים מעורבים בסיפור, ועל כן אם הם יראו שהילד שלידם נהנה ממוס שוקולד, אל תצפו מהם שיגלו בגרות ויסתפקו בתפוח שהוגש להם, אחרת כל המטוס עשוי לסבול מצווחות חסרות שביעות רצון. מה עושים? פשוט מביאים מהבית קינוח כשר שהילדים אוהבים.

זמני תפילה

גם אם זמני התפילות בחו"ל אינם זהים לאלו של הארץ, עדיין רצוי להתאפס וכמובן להתמיד בתפילות הקבועות. ברגע שהילדים יחושו שהשגרה נשמרת על מי מנוחות, הם בעצמם יחושו יותר בנוח ואף יתנהלו יותר בטבעיות. כך למשל בשבת בבוקר הקפידו לקרוא פרשת השבוע, בערב התפללו ערבית וכדומה, ואם מדובר בטיול מאורגן, הרי שבקלות יתאסף מניין, עובדה שמעניקה רובד נוסף של עניין וייחודיות במהלך הטיול.

זמני טיסה

תמיד כאשר אנשים מתכננים טיול הם בוחנים כיצד ניתן לשחק עם זמני ההמראה והנחיתה על מנת להרוויח כמה שיותר ימים מלאים בטיול עצמו, אך עבור שומרי מסורת שיוצאים עם המשפחה, חשוב לוודא שאין זליגה לכניסת השבת וגם שהשעות נוחות עבור הילדים הקטנים, ילדים שלא תמיד יתפקדו כהלכה אם הטיסה יוצאת במהלך הלילה. מכאן שיש לבחון מהן האפשרויות ולקבל החלטה מושכלת, כזו שלוקחת בחשבון את סך המשתנים.

הקשר שבין תפילה למיקום הישיבה

יש תפילות שמצריכות לעמוד, ועל כן אם לצורך הדוגמה במהלך הטיסה מבקשים להתפלל תפילת שמונה עשרה, הרי שמראש מוטב לשבת בשורה הראשונה במטוס, או לחלופין לצד המעבר, כך שפעולת הקימה תהיה כמה שיותר נוחה וכמה שפחות מפריעה לאנשים שמסביב. כמו כן, ישיבה לצד המעבר תמיד נוחה כשמדובר בטיסה עם ילדים, וזאת כי לילד משעמם והוא מבקש ללכת מעט, הילד צריך לשירותים וכדומה.

היערכות מקדימה

לסיכום נציין שאין זה באמת מסובך לשמור על מצוות במהלך טיול עם ילדים ואף לא במהלך הטיסה עצמה. פשוט בררו מראש, תתאמו מראש והגיעו ערוכים עוד מהארץ. מה נותר? לבחור יעד, לבנות מסלול, להתחשב ביום השבת וכמובן לעצור בדיוטי פרי – היכן שהטיול באמת מתחיל.

כדאי לקרוא- הכינו את הדרכון לחופש הגדול