לא מעט ילדים עומדים בפני מבחני מחוננים. אבל מה אתם ההורים יודעים על הדרישות המתבקשות עבור המבחן? בטרם ילדיכם ייגשו למבחן שייקבע את עתידם, כדאי לדבר על ההיערכות למבחן ולו כדי להוציא את הציון האידיאלי ביותר. רגע לפני שניגשים למבחן מחוננים, שהוא מבחן מרובה אפשרויות, ריכזנו בעבורכם כמה טיפים חשובים. שנתחיל?

מה זה מבחן מרובה אפשרויות?

במסגרת הכנה למבחני מחוננים ידברו אתכם על מבחן מרובה אפשרויות, הידוע בכינויו מבחן אמריקאי. המבחן האמריקאי עלול להטעות לא מעט ילדים אבל הוא יכול להטעות גם אנשים מבוגרים יותר, ולא בכדי. מבחן אמריקאי אמנם עושה רושם ידידותי יותר, אבל נוכח ריבוי האפשרויות, הוא עלול להיות מורכב ולהשיג את התוצאה ההפוכה, ועל כן יש להיערך אליו מבעוד מועד. ברירת המחדל במבחנים הנ"ל היא לסמן רק תשובה אחת, אבל מה עושים כשיש יותר מתשובה אחת מדויקת? במקרה הזה צריך ללמוד כיצד להפעיל שיקול דעת לצד היגיון, ולקבל החלטה מושכלת.

 

הכנה למבחני מחוננים – מה לעשות לפני המבחן?

איך ניגשים למבחן מחוננים האופן נכון?

אחד הבעיות היותר שכיחות היא להגיע למבחן מחוננים ולהיתקל בתשובה אפשרית אבל לא ממש תואמת בפועל. יש מצבים בהם גם לא ניתן לעלות על התשובה המדויקת מה שמוביל את הנבחנים לטעות במהלך המענה לשאלה.

בהליך של ההיערכות למבחן המחוננים ייבדקו כמה וכמה דברים ולכן, לפני שניגשים לכך, ההכנה היא זו שתספק לכם את כל המרכיבים הקריטיים בזמן אמת – זמן המבחן. אז אולי מדובר במבחן אמריקאי תמים לכאורה, אך חשוב לציין את מספר המרכיבים הרב החל מכישורים קוגניטיביים, שלילת תשובות לא נכונות, עמידה בזמנים ועוד. בסופו של דבר יש לבחור את התשובה הנכונה מבין כל התשובות – כאמור התשובה המדויקת ביותר.

הורים, הכינו את הילד למבחן באופן המיטבי

הכנה למבחני מחוננים תדרוש מכם להסביר לילדים בפני מה הם עומדים וכי הם נדרשים לבחור אך ורק את התשובה המדויקת ביותר – זו הקיימת בין מכלול התשובות המבלבלות אותן יציע המבחן האמריקאי. כמו כן חשוב להסביר כי תשובה במילים לא תספק את הבוחנים וכאן חשוב ביותר לצבור נקודות באמצעות סימון התשובה הנכונה. במידה והילדים שלכם לא עומדים בלחץ הזמן, חשוב להסביר להם לעזוב את אותה השאלה שבה נתקעו, לסמן אותה ולשוב אליה לקראת סיום המבחן. כמו כן, רצוי לחדד בפני ילדיכם כי אם זמן ההשתהות על אותה השאלה גדול מדי, הם עלולים לפספס את ההזדמנות לענות על מה שהם יודעים ומכירים ולכן, אם יש בעיה או תקיעות מסוימת, חשוב לעבור לשאלות הבאות ולהתעקש על מה שנשאר לקראת הסיום.

מה נותר? לאחל המון הצלחה במבחן!