אפיה עם ילדים יכולה לשפר את היכולות המוטוריות שלהם, לחדד את חוש הטעם ולאפשר להם להכיר את המטבח מקרוב. סקרנים? ריכזנו עבורכם את כל היתרונות שבאפייה עם ילדים וגם המלצות לפעילות אפייה קלילה ומהנה!

אפיה עם ילדים

האפייה – פנים רבות לה

הורים שחובבים את עולם האפייה, וודאי מנצלים כל הזדמנות פנויה כדי לאפות ולהכין מטעמים למשפחה. לאחרונה, ניכר כי שילוב ילדים בפעולת האפייה תורמת להם לא מעט יתרונות. תחילה, הפעולות המבוצעות בתהליך האפייה עשויות לשפר את המיומנויות המוטוריות של הילדים, בין אם תאפשרו להם ללוש בצק, לחתוך עוגיות באמצעות חותכנים ייעודיים, לקלוע חלה ועוד. נוסף לכך, ניתן למנף את המיומנויות הקוגניטיביות שלהם באמצעות האפייה, זאת בשל קריאת המתכון וחישוב כמויות הרכיבים שיש להוסיף לתערובת. למעשה, מדובר באחת מבין מגוון דרכים להפעיל את הילדים באופן שיתרום להתפתחותם. כמו כן, מדובר בפעילות שמעניקה זמן איכות משותף להורה ולילד, ותורמת לייעול מערכת היחסים באופן הדדי, כשדרכים נוספות שכאלה, תוכלו ללמוד בקורס להדרכת הורים, שיקנה לכם מגוון רעיונות וכלים לשיפור מערכות היחסים במשפחה.

אחת הדרכים להעביר לילדים את האהבה למטבח, כמו גם מיומנויות בישול ואפייה שונות, היא באמצעות פעילות אפייה משותפת. אם לא די בכך, תוכלו בהזדמנות זו ללמד את הילדים מתכונים מסורתיים כמו גם את העוגה האהובה של סבתא שעוברת מדור לדור. באמצעות פעילות זו הילדים יוכלו לפתח את חוש הטעם ולרכוש לעצמכם העדפות קולינריות שונות, ועם הזמן, יצליחו להוסיף למתכונים המסורתיים טאצ' אישי משלהם.

מה אפשר לאפות עם ילדים?

כדי לאפשר לילדים ליהנות מתהליך האפייה ולקחת בו חלק פעיל, חשוב להתאים את המתכונים והפעולות לגילאים של הילדים.  כלומר, עם ילדים קטנים מומלץ לאפות עוגיות ולאפשר להם ללוש את הבצק, לגלגל את התערובת לכדורים, לבחור את התוספות שיונחו מעל העוגיות וכו'. ילדים גדולים יותר, יוכלו להכין את הבצק, למדוד כמויות ואפילו לכוון את התנור לטמפרטורה הרצויה (בהשגחה שלכם כמובן).

עוגיות חמאה למשל, יכולות להיות נהדרות להכנה עם ילדים מאחר והן גם טעימות וגם פשוטות לעשייה. את הבצק תוכלו להכין מבעוד מועד, ולאפשר לילדים להכין ממנו צורות שונות, ולקשט כל עוגייה בסוכריות צבעוניות, סוכריות שוקולד, עדשי שוקולד וכו'. דבר נוסף שניתן להכין יחדיו – עוגת שוקולד. הכינו את התערובת יחד עם הילדים, ולאחר שהעוגה תצא מהתנור, תוכלו לקשט אותה יחד עם הילדים כשאתם נעזרים ברכיבים שונים כמו סוכריות, מרשמלו ועוד.

רצוי לתכנן מראש את הימים שבהם תאפו יחד עם הילדים, זאת על מנת שתוכלו להכין אותם לפעילות וליצור התרגשות לקראת האירוע. כמו כן, רכשו את כל המצרכים מבעוד מועד ווודאו שיש ברשותכם את כל האלמנטים שאתם זקוקים להם כדי לאפות.

 

אין ספק שאפייה עם ילדים היא פעילות נהדרת שעשויה לתרום להתפתחותם כמו גם לחיזוק הקשר בין ההורה לילד. תכננו את פעולת האפייה ורכשו את כל המצרכים הדרושים, הכינו את המטבח לפעילות, כך תוכלו להעניק לילד חוויה בלתי נשכחת. בהצלחה!

קראו גם: לבשל עם הילדים לקראת החג