ילדים ונערים רבים המגיעים גיל בו מותר, מחליטים לעשות צעד ולהתחיל לעבוד כבר בגיל צעיר. אם תשאלו את מרבית ההורים הם לרוב יברכו על הצעד הזה ויעידו כי הילד לומד ככה להתנהל באופן עצמאי, מבין את החשיבות של כסף אותו הוא מרוויח מעבודה קשה ומקבל מושג על איך נראים החיים של אנשים בוגרים. ואכן נראה כי נערים רבים לומדים לא מעט מעבודה בגילאים צעירים, אך במקרים פחות טובים יש מעסיקים המנסים לנצל את "כוח העבודה הזול" ולא נותנים לעובדים הצעירים שלהם את כל מה שמגיע להם. אם גם אתם הורים לילדים או נערים שהתחילו לעבוד, הנה כמה דברים שחשוב לשים לב ולוודא כדי להיות בטוחים שהילד נמצא בסביבה טובה ובטוחה וחלילה לא מנוצל רעה.

בדקו היטב את התלוש

חשוב לגעת קודם במקרים בהם כלל הנער לא מקבל תלוש והם לחלוטין לא טובים. מי שמשלם בשחור לא מעניק זכויות ובמקרה של פגיעה כלשהי, הילדים שלכם לא יהיו מבוטחים ולכן לא כדאי לעשות את זה. בתלוש השכר אותו מקבל כל עובד, מפורטים התשלומים בהם הוא חייב, לכן קריאה של תלוש השכר בצורה מעמיקה בכל חודש היא חיונית למדי. בדקו כמה כסף קיבל הילד ברוטו, כמה ממנו הופרש למיסים, ביטוח לאומי ופנסיה, אותה אגב חייב להפריש כל מעסיק על פי חוק מיום העבודה הראשון בתנאי שהעובד החזיק בתפקיד מעל לשלושה חודשים. בנוסף מפורטים בתלוש דברים כמו ימי החופש, הסכום על הנסיעות שגם אותו מחויב לשלם המעסיק וכן הלאה. אם אתם רואים באופן עקבי דברים שאינם סדירים, התעקשו על הזכות של הילדים לקבל את מה שמגיע להם והסבירו להם את המשמעות של כל דבר.

הילד התחיל לעבוד למה כדאי לשים לב

פתחו להם קרן פנסיה

כאמור, לאחר שלושה חודשי עבודה מחויב כל מעסיק להפריש פנסיה לעובדים שלו גם אם הדבר נעשה בדיעבד. עובד ללא קרן פנסיה יקבל את הכספים בקרן שתיפתח על ידי המעסיק שלרוב אינה מאופיינת בתנאים טובים למדי. לכן, מומלץ לפתוח קרן פנסיה עם תנאים טובים בעבור הילדים שלכם שעובדים. שימו לב בנוסף כי עובד המגיע לעבודה עם קרן פנסיה קיימת, זכאי לדרוש הפרשות אליה מהיום הראשון שלו בעבודה.

הזכירו להם שהם עדיין ילדים

נערים ונערות רבים נהנים מאד מהשדרוג ברמת החיים כשהם מתחילים להרוויח כסף שהוא כולו שלהם כשהם עוד עדיין חיים אצל ההורים ולא מוציאים שקל. היוקרה שמתלווה לכך מביאה חלקים מהם להשתעבד לעבודה וזאת הרבה פעמים על חשבון הפנאי והזמן שלהם ללימודים או חברים. נסו למנן קצת במקרים כאלה את ההיקף העבודה שלהם, המליצו להם לחסוך כסף לעתיד ולא לבזבז הכול בבת אחת והזכירו להם כי יש עולם בחוץ מעבר לעבודה.