כל הורה מבקש את הטוב ביותר עבור ילדו וכל הורה נוטה להנחיל לילד את המנהגים שלו, אם כי בתחום הבריאות מבוגרים רבים מודעים לעובדה שהם אינם מקפידים על תזונה בריאה ועל כן עבור ילדיהם הם מבקשים טוב יותר ואף מוכנים להקריב כמה "פרות קדושות" (וטעימות). מכאן שאם גם אתם מבקשים להנחיל בבית עקרונות בריאותיים, ואם גם אתם שמעתם רבות אודות היתרונות הבריאותיים שטמונים בתזונה טבעונית, הרי שהגיע הזמן ליישר קו ולבחון לעומק במה מדובר, ועל הדרך לשקול מעבר אישי לתזונה שלאחרונה סוחפת אחריה יותר ויותר אנשים.

אמצעי הגנה

כאשר בוחנים יתרונות בריאותיים, מוטב להתמקד במחקרים העדכניים ביותר, וזאת כי מאז שנת 2009 ארגון הדיאטנים האמריקאי שינה את דעתו והכריז שאכן לתזונה טבעונית יש לא מעט יתרונות בריאותיים. מכאן שכיום ידוע שתזונה טבעונית ממזערת את הסיכויים לסבול ממחלות דם, ממחלות כרוניות, מסוכרת סוג 2, היא מורידה באופן מהותי את הכולסטרול הרע, מסייעת להימנע מהשמנה, ואף נמצא שאנשים טבעוניים פחות מצויים בסכנה לחלות בסרטן. לאור הממצאים אין שאלה שטבעונות אכן בריאה למבוגרים ולילדים, אך יחד עם זאת יש להקפיד על שני כללים חשובים: שהתזונה אכן מאוזנת ושהילדים משתפים פעולה, ופה ניתן לסמן וי באמצעות מגוון מתכונים שילדים אוהבים.

מתכונים טבעוניים

אנרגטים מתמיד

ילדים ידועים כמלאי אנרגיה וכאלו הם אכן אמורים להיות. עם זאת, אם מבחינים שהילד חסר אנרגיה יש מקום לחשוש – זהו אינו מצב טבעי או תקין. אי לכך טוב לדעת שבין היתר תזונה טבעונית מסייעת לשוב ולחוש מלאי אנרגיה, משמע תזונה טבעונית מחזירה את הילדים למצבם הבריא והטבעי. מהו הסוד אתם תוהים? ובכן תזונה זו מפחיתה באופן ניכר שומן רווי והיא מובילה לצרוך חלבון מהצומח, ופה נחדד שחלבון מהצומח נחשב הרבה יותר אפקטיבי.

כל עוד שומרים על תזונה מאוזנת

להבדיל ממבוגרים, אצל ילדים ישנה משמעות רבה לכך שהם יצרכו חומצות שומן, וזאת כי אלו מאוד חיוניות עבור הורמון הגדילה והתפתחות המוח. אי לכך חשוב לוודא שהילדים משלימים פערים ושומרים על תזונה מאוזנת, כזו שכוללת בכול ארוחה ירקות, ואף הרבה קטניות, אגוזים, דגנים מלאים וכמובן פירות.

טיפים מתקדמים

נשמע כמו כיוון טוב, אך עדיין לחוצים? הקפידו מדי כמה חודשים לערוך בדיקות דם (בכדי לוודא שכלום לא חסר), הימנעו מארוחות שמושתתות בעיקר על סיבים, הקדישו זמן בבניית תפריט מקצועי, העדיפו יותר לבשל ופחות לקנות מן המוכן, ואף מוטב לחפש ביחד עם הילדים אחר מתכונים מתאימים. בנוסף, אם ניתן תבשלו ביחד איתם, כך גם תרוויחו זמן איכות וגם הילדים יגלו יותר עניין. שנסכם? מחקרים מראים שבני נוער טבעוניים צורכים הרבה יותר ברזל, סיבים, חומצה פולית, ויטמין  Cוויטמין A. מכאן שאם הילד מגלה עניין בתזונה טבעונית תזרמו עמו אך אל תכפו עליו, ואם צריך היוועצו עם דיאטנית וביחד עמה תיבנו תפריט בריא וטעים.