נסיעה עם ילד קטן ברכב יכולה להיות דבר מלחיץ! ילדים שנמצאים ברכב הם הדבר החשוב ביותר שיש לשמור עליו וחשוב לשים לב שהם בטוחים בנסיעה, חגורים ונמצאים במנח הנכון ביותר לנסיעה בטוחה ושמירה על ביטחונם, גם במקרה של חלילה תאונה. אם אתם מסיעים ילדים ברכב, כדאי שתשימו לב למספר דגשים:

בטיחות ילדים ברכב

בעת נסיעה עם ילדים ברכב שגילם מתחת לגיל 10 יש לנטרל את כריות האוויר. כרית אוויר יכולה לפגוע בגופם של ילדים קטנים, לכן יש להושיב אותם בכיסא בטיחות לפעוטות או בבוסטר שמתאים לגילם ולסובב אותם עם מושב הבטיחות כנגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים, ועם כיוון הנסיעה מעל גיל שנתיים.

ההמלצה להושיב פעוטות ותינוקות נגד כיוון הנסיעה היא המלצה של עמותת אור ירוק וחוקי הבטיחות של ארגון ה OECD . המטרה: להגן על גופם הלא מפותח עדיין של תינוקות מפני פגיעה. אם הילדים נמצאים במושב הקדמי בתוך מושב בטיחות, יש להזיז את המושב ככל האפשר לאחור.

באיזה גיל אפשר להושיב ילדים מקדימה?

בכול הנוגע לשאלה מאיזה גיל מותר לשבת מקדימה: מומלץ עד גיל 13 לחגור ילדים במושב האחורי. לאחר מכן אפשר להותיר לילד לשבת בכיסא הקדמי כשהוא חגור במנח נוח.

ילדים מגיל לידה יכולים לשבת בתוך כיסא בטיחות לתינוקות ופעוטות במושב קדמי כשהם חגורים ועל פי הוראות היצרן של מושב הבטיחות ושל הרכב וחשוב שהמושב יתאים לגילם. במקרים כאלה על הילד להיות רתום ולשבת נגד כיוון הנסיעה עם כרית אוויר מנותקת. בדקו כיצד מנטרלים את מנגנון כרית הבטיחות באמצעות מידע מיצרן הרכב.

אם אתם נוסעים ברכב עם אדם בוגר נוסף רצוי להושיב תינוקות ופעוטות במושב בטיחות בחלק האחורי של המכונית עם השגחה של מבוגר שישב לידו, משום שישיבה במושב אחורי תפחית באופן משמעותי את הסיכוי לפגיעה בזמן תאונה.

 

מדריך שימושי לבטיחות עם ילדים ברכב

הסעת ילדים מכל גיל 10 במכונית

ילדים מעל גיל 10 יש להושיב בצמוד למשענת הגב של המושב עם חגורת בטיחות כמובן. כדאי להקפיד על ישיבה בברכיים ב90 מעלות ויש לבקש מהילדים לא להשתולל או להוציא את חגורת הבטיחות בעת הנסיעה. עוד רצוי להושיבם במושב שבו ישנה חגורת בטיחות משולבת, משמע: גם אופקית ועם אלכסונית.  על החגורה לעבור ממרכז החזה ולהיות מונחת על אגן הירכיים. התאימו את משענת הראש לגובה ראשו של הילד. שימו לב שהילדים יושבים בנוחות ולא מחליקים מהמושב במהלך הנסיעה. גם מאחור יש לנטרל את כרית האוויר במידה ויושב במושב האחורי ילד מתחת לגיל 10.

אביזרים מתאימים לנסיעה

כאשר הפעוט או הילד הקטן נמצא ברכב הוא יחפש תעסוקה ועלול לבכות או להסיח את דעתכם עם התנהגות לא נעימה. כדי למנוע שעמום של ילדים בזמן נסיעה אפשר לאבזר את המכונית במשחקים מתאימים כמו צעצועים בטוחים, בובות לא גדולות מידי ומשחקים בטוחים. לילדים גדולים אפשר לתת לשחק במשחק או באפליקציה בנייד, דוגמת אנגרי בירדס וטיק טוק. עוד כדאי להשמיע מוזיקה מתאימה מתוכניות ילדים ואפילו להדליק את מסך הטלוויזיה שנמצאת על גב המשוב האחורי כדי להעסיק את הילד בנסיעות ארוכות.

 

ומה איתכם?

לאחר שביצעתם את כל ההכנות לנסיעה עם ילדים דאגו גם לביטחון שלכם וגם לערנות על הכביש. הימנעו מהסחות דעת והישארו מרוכזים כדי להימנע ממצב של תאונת דרכים. עצרו מידי פעם להתרעננות אם מדובר בנסיעות ארוכות. אם יש בעיה עם התינוק או עם הילד, עצרו את הרכב רק במקום בטוח ואל תורידו את העיניים מהכביש לפני העצירה. נסיעה בטוחה ונעימה.