בשעה טובה, הילד או הילדה שלכם עומדים לסיים את הלימודים בתיכון והפרק הבא בחיים הוא השירות הצבאי? ובכן, אנחנו בטוחים שמדובר בתקופה מרגשת ומיוחדת עבור הילדים שלכם וכנראה גם עבורכם לא פחות ואולי אתם אפילו חוששים. לכן, אנו ממליצים תמיד בתקופה הזו להביע עניין, לקחת חלק ולעזור לילדים שלכם להתכונן בצורה טובה ביותר לקראת הפרק המרגש והכל כך משמעותי הזה בחיים. איך עושים את זה? ובכן, יש כאלה שבוחרים בתמיכה ועידוד מרחוק ואחרים נוקטים בצעדים יותר אקטיביים, אך בכל מקרה זה דבר מבורך שרק יכול לעזור ולאפשר להם שירות משמעותי. הנה כמה רעיונות איך אפשר לקחת חלק בהכנה של הנערים לשירות הצבאי.

הכנה מנטלית למיונים ולמערכת הצבאית

קודם כל חשוב לזכור שהילדים שלכם הם לקראת מעבר מהמסגרת הבית ספרית שהיא הרבה יותר קלילה למערכת עם משמעת צבאית נוקשה והרבה חוקים ומגבלות, וזה מתחיל כבר במיונים הראשוניים החל מהצו הראשון ממש. במיוחד אם רוצים להגיע לתפקידים משמעותיים וטובים, צריך להתכונן לצו הראשון וזה משהו שאתם בהחלט יכולים לקחת בו חלק. אפשר להסביר להם על המבדקים השונים ולערוך איתם סימולציות וכן לרשום אותם לקורסי הכנה, מאחר שצריך להתכונן לצו ראשון באופן המיטבי ביותר. שם יתנו להם הרבה ידע חשוב שיעזור. כמו כן, כדאי תמיד לדבר איתם ולנסות להבין את התחושות שלהם לקראת הגיוס ולמה הם בדיוק מצפים. לאט לאט שווה להסביר להם על המערכת הצבאית ועל החופש האישי שנלקח במידה רבה, כאשר כמובן חשוב להזכיר שזה שווה את זה ושזה חלק מהחוויה שהיא כמובן עניין זמני.

כושר קרבי

הילדים שואפים להגיע ליחידה הכי קרבית בצה"ל? הם צריכים לדעת שהכושר הגופני הוא חלק בלתי נפרד מעניין וזה עוד דבר שאתם יכולים לעזור איתו בהחלט. נכון, צה"ל כבר ידאג להכשיר את החיילים שלו מבחינה פיזית ואין צורך להתאמן ממש כמו ביחידות השונות, אבל כושר גופני בסיסי בהחלט יעזור להסתגלות בשלבים הראשוניים של השירות ובטח במיונים ובגיבושים הפיזיים שיגיעו בהמשך. אם הילדים עדיין לא מתאמנים, אפשר לעזור להם למצוא מסגרות מתאימות שיאפשרו להם כניסה הדרגתית לכושר בצורה בטוחה. אם הם התחילו להתאמן בעצמם, תוכלו להצטרף אליהם בהחלט על מנת להביע תמיכה ותהיו בטוחים שזה צעד שייתן להם רוח גבית חשובה מאד.

הילד גדל: גם אתם תוכלו לקחת חלק בהכנת הנער לצבא

תזונה

חלק משמעותי מהכושר הקרבי, הוא הקפדה על תזונה נכונה ובתוך כך יש לצמצם אכילה של מאכלים שאינם בריאים כמו שומן רווי, סוכר, פחמימות ריקות, קמח לבן וכן הלאה. צעירים רבים לקראת הגיוס עם חדורי מוטיבציה באמת ורוצים לעשות את השינויים שיאפשרו להם גיוס קל ושירות משמעותי, אך כאשר מדובר על התזונה, אם הבית בו הם חיים לא מקפיד על תזונה בריאה, יהיה להם קשה מאד לעשות זאת בעצמם. על כן, מומלץ בהחלט לעשות את השינוי יחד איתם ולהראות להם שהמטרה שלהם חשובה לכם.

היו קשובים לחששות שלהם

לבסוף, זכרו שהילדים שלכם צריכים מכם כתף תומכת ואוזן קשבת בכל שלב בחיים, לא כל שכן כאשר מדובר על גיוס לצה"ל. צעירים רבים מרגישים צורך להראות חוזק ולא להביע פחדים, כאשר בפועל עם חשים חרדה רבה לקראת אובדן החופש, המסגרת הצבאית הנוקשה וכמובן הסיכון שבשירות קרבי. הקשיבו לרחשי ליבם, נסו לשבת איתם ולשאול אותם איך הם מרגישים לקראת הגיוס והראו להם שזה לגמרי בסדר אם הם לא רוצים להתגייס ליחידה קרבית. זכרו כי התמיכה שלכם היא משמעותית ביותר עבורכם ובעזרתכם הם יוכלו להפיק את המקסימום מהתקופה הזו. בהצלחה!