כידוע, רשת האינטרנט עלולה להיות גם מקום מסוכן לילדים, מסיבות רבות. אחד הפתרונות שמוצעים לכך, הוא מנגנון שידוע בשם "בקרת הורים". במה מדובר וכיצד משתמשים בו?

עניין של הגדרה

ראשית, חשוב שתכירו את המונחים ותבינו בדיוק על מה מדובר. "בקרת הורים" הוא מונח חשוב, אבל אין לו הגדרה חד משמעית מוסכמת. זאת, מאחר שניתן לתארו לפחות בשני אופנים שונים. הגדרה אחת, היא שבקרת הורים היא כל מה שכרוך בהגנה על הילדים מפני סכנות האינטרנט. הגדרה מצומצמת יותר, עשויה להיות ש"בקרת הורים" הוא מונח שמתאר הגנה כזו, אבל רק באמצעים ממוחשבים. כלומר, בלי להתייחס להיבטים לא ממוחשבים, דוגמת שיחה עם הילד, בכדי להסביר לו על הסכנות ועל דרכי ההימנעות מהן. הגדרה שלישית, עשויה להיות שהמונח בקרת הורים מתייחס לכלים ממוחשבים, שמאפשרים רק ניטור והתרעה לגבי הגלישה באינטרנט, מבלי להתערב בה (בלי לחסום אותה, למשל). מעבר להיבט הניטור והבקרה, ישנו בתחום זה גם היבט של סינון. זה יכול להיות ביחד עם מערכת בקרת הורים או בנפרד ממנה, כפתרון "סינון תכנים". הסינון למעשה מנסה למנוע מראש, גישה לדברים שמערכת בקרת ההורים יודעת לזהות.

מדריך מיוחד איך לבצע בקרת הורים על האינטרנט ולהגן על הילדים

כיצד זה עובד

רצוי שגם תבינו את המנגנון הטכני, שמאפשר לבקרת הורים להתממש בשטח. בין השאר, המערכת מנתחת טקסטים ומזהה מילות וביטויי מפתח שהוגדרו מראש. המילה "סמים" למשל, שהיא כמובן אינדיקציה מעוררת דאגה ומחייבת התייחסות. אפשרות טכנית נוספת, היא שהמערכת תנטר תמונות בהן הילד צופה דרך האינטרנט. המטרה בכך, היא כמובן לזהות ולהתריע, על צפייה בתמונות שלא מתאימות לילדים. בתגובה לזיהוי מצבים כאלה, המערכת מעבירה התרעה ודיווח להורים. עוד אפשרות טכנית, היא לנטר או לבלום גלישה, על פי אתרים ספציפיים שאליהם גולשים. גישה זו, מתבטאת בשימוש ברשימות אתרים מוגדרות מראש. אלה עשויות להיות רשימות של אתרים שלא נאפשר כניסה אליהם (מכונה "רשימה שחורה"). למשל ספק אינטרנט כמו ספק ITC, שחוסם אותם מראש. אפשרות נוספת, היא הגדרת רשימת אתרים בטוחים, שאליהם ורק אליהם תתאפשר הכניסה ("רשימה לבנה").

האפשרויות שעומדות לרשותכם

בכדי להשתמש בבקרת הורים, תצטרכו לבחור פתרון בתחום זה. כללית, עומדות בפניכם שתי אפשרויות: לבחור בתוכנה להתקנה על המכשיר (או המכשירים) שממנו גולשים או לבחור בשירות שעושה זאת. תוכלו למצוא שירותים כאלה אצל ספקי אינטרנט איכותיים, דוגמת ספק אינטרנט ITC. כך, התכנים מנוטרים ונחסמים אם רוצים, כבר במקור.

מודעות לחסרונות

חשוב שתהיו מודעים לכך, שלבקרת הורים יש גם חסרונות שונים, גם אם בוחרים בפתרון מחברה איכותית כמו ITC. ראשית, ישנו הנושא האתי של פרטיות הילד. ניתן כמובן להתחיל משיחה הסבר, שבה גם תציינו שאתם מפעילים במחשב אמצעים להגבלת הגלישה. כמו כן, חשוב להבין שמערכת בקרת הורים לא תמיד עובדת מושלם. זו היא עוד סיבה טובה, לשתף את הילד בנושא ולא "לעקוב אחריו", ללא ידיעתו.

לסיכום

בקרת הורים הוא נושא חשוב מאוד וכדאי שכל הורה יהיה מודע לו.