עומדים לקחת משכנתא? מזל טוב! נראה שגם אתם הגעתם לידי מסקנה שאין כמו דירה שרשומה על שמכם, ונראה שגם אתם זוכים להחזיק בהון ראשוני משמעותי שמאפשר לרכוש נכס. עם זאת, עד כמה שזה מרגש לרכוש דירה, יש לעצור להבין שנטילת משכנתא היא צעד מחייב שמשפיע בצורה ניכרת על העתיד הכלכלי של כל המשפחה. מכאן שאם לא רוצים להתעורר יום אחד ולהצטער שלפני כמה שנים התחייבתם על תנאים שלא תומכים במצבכם הכלכלי, מוטב כבר עתה לעצור להפנים כיצד לוקחים משכנתא בצורה מושכלת. 5 טיפים וגם אתם בדרך להיות מומחים ומורווחים.

אל תמהרו לקחת משכנתא כמה שיותר גבוהה

רבים שואפים לקחת משכנתא כמה שיותר גבוהה, מתוך הבנה שיחסית להלוואות אחרות, במקרה הזה הריבית יחסית נמוכה. עם זאת, לרוב אין זה כלל רצוי, אלא ההיפך הוא הנכון. המטרה היא להשיג משכנתא כמה שיותר נמוכה, כך שגם הריבית תהיה כמה שיותר נמוכה. עוד נציין שסכום ההחזר צריך לנוע ביו 25 ל-30 אחוזים מסך ההכנסה הפנויה. אי לכך עוד לפני שפונים לחפש נכס, יש לעצור להבין איזה גובה של משכנתא הגיוני לקחת, ובהתאם לממצאים לחפש נכס מתאים. בנקודה זו רצוי לסקור בצורה מושכלת מהו הסטטוס הכלכלי. הן העתידי והן הנוכחי. המשימה מתחילה להיות מורכבת? מוזמנים להכיר את חברת חכם משכנתאות. חברה שמתמחה בייעוץ לקיחת משכנתא לאורך 8 שנים ולצד שורה ארוכה של לקוחות מרוצים ומורווחים.

אל תתנהלו לבד

העצה הקודמת שהענקנו מובילה לטיפ הבא: בכול הנוגע ללקיחת משכנתא, אין להתנהל לבד, אלא כדאי וכלכלי לחבור ליועץ שמתמחה בתחום. רק באופן הזה זוכים להימנע מטעויות ולבנות תמהיל משכנתא אידאלי, משמע זוכים לכלול במשכנתא מגוון מסלולים שתואמים את מצבכם הכלכלי. כאן ראוי לציין שיועצי חברת חכם משכנתאות לא רק משווים בין הבנקים השונים, אלא גם מתמקחים עבורכם. לא רק יודעים כיצד למנף לטובתכם את התנאים השונים, אלא גם מסייעים לבחון את מצבכם הכלכלי ומחזיקים בקשת רחבה של קשרים, כך שגם אם הבנק מסרב להעניק הלוואה, עדיין ניתן לצאת לדרך, ולו בזכות הלוואה חוץ בנקאית.

 

 

 אל תתעלמו מהוצאות משלימות

עומדים לקחת משכנתא ועל כן נדרשים להעריך איזה סכום נחוץ להוציא? אל תשכחו שעל הפרק עומדות לא מעט הוצאות משלימות. מה למשל? הלקוחות של עידו עוז יודעים שלצד העלות של הנכס, גם נמצא את הרשימה הבאה: הוצאות תיווך, ביטוח משכנתא, תשלום לעורך דין שמסייע להשלים עסקה, שיפוצים, רכישת מוצרי חשמל, מיסים, תשלומים לשמאי שמסייע להעריך נכונה את ערך הנכס (חשוב ביותר) ואף אם המחיר של הנכס צמוד למדד תשומות בנייה, ייתכן שתידרשו לשלם לקבלן הרבה יותר ממש שחשבתם בהתחלה.

אל תתפתו!

יש לזכור שכל הלוואה נדרשים להחזיר, ועל כן מוטב להתחיל מרכישת דירה יחסית זולה ורק לאחר מכן למכור אותה ולהתקדם לעבר רכישת דירה יותר יקרה. כך למשל ניתן לרכוש דירה יד שנייה במקום פחות מרכזי אך כן מבוקש, להשכיר אותה ובאמצעות דמי השכירות לשלם את החזר המשכנתא. באופן שכזה בתום כמה שנים זוכים למכור את הדירה ולהתקדם לעבר רכישה נוספת.

סעיף שמוטב להכניס לחוזה!

לא רבים יודעים, אך ניתן להכניס לחוזה המשכנתא סעיף שמאפשר להקפיא את החזר המשכנתא למשך תקופה קצרה. מדוע זה כדאי? בעיקר על מנת שתהיו רגועים, כך שגם אם תיקלעו לתקופה כלכלית קשה, תדעו שאפשרי לקחת הפוגה – פרק זמן שמאפשר לחזור לעמוד על הרגליים, מבלי לחוש לחוצים ומבלי לשלם קנסות לא רצויים.

מרגישים יותר מוכנים? תחזרו לטיפ השני ותצאו לדרך – בהצלחה!