החופש לבחור נמצא בתוך הגבולות. הגבולות נועדו לשמור על החוקים של הבית, על חיי הילדים ועל השפיות שלכם, ויש דרכים לעשות את זה בלי לצאת מתוסכלים. המדריך שתקראו פה יעזור לכם לעשות את זה בצורה הטובה ביותר.

למה צריך גבולות?

אתם, המבוגרים, מציבים לעצמכם גבולות על סמך הערכים שאתם מאמינים בהם, וכך יכולים להגיע עד… בעצם, עד הירח אפילו. בניגוד אליכם, הילדים שלכם לא יודעים עדיין מה הערכים שלפיהם הם רוצים לחיות, אם בבית, במשפחה או בחברה. לכן, התפקיד שלכם, ההורים, הוא ללמד אותם את הערכים שאתם מאמינים בהם, ולהציב להם גבולות כשהם מתנהגים בצורה שלא מכבדת את חוקי הבית או החברה, כמו שאתם מגינים עליהם באמצעות בקרת הורים על האינטרנט שמגבילה את השימוש שלהם, כך הגבולות בהיבטים אחרים של היום יום מגינה עליהם. כשאתם עושים את זה עבורם, הם לומדים ויוכלו בעתיד להתמודד עם מצבים אחרים. הצבת גבולות חשובה לתחושת הביטחון שלהם, ומעודדת אותם לחקור את העולם בצורה שלא תסכן אותם או תפגע באחרים.

איך עושים את זה נכון?

החלטה משותפת תוכל לסייע לכם להציב את הגבולות שתחת שליטתכם לילדים, ולהקל עליכם לגדל אותם בשלווה. הגבולות נועדו לגדל אותם להיות מבוגרים עם ערכים ויכולת להתמודד עם העולם שמחוץ לבית המגן. מומלץ לעבור הדרכת הורים, שם תוכלו לרכוש כלים שיסייעו לכם בתהליך. שבו לשיחה והחליטו ביניכם מהם החוקים של הבית, נסחו אותם בצורה בהירה כדי שהילדים יוכלו להבין את העיקרון שעומד מאחוריהם. עוד נקודה חשובה היא למצוא חוקים שחשובים לכם ושתוכלו לעמוד בהם, והילדים יוכלו לקבל את הגבולות שלכם ולקבל מכם דוגמה אישית. הציבו גבול ריאלי לעצמכם ולילדים שלכם על סמך חוקי הבית שלכם, ותוכלו להרגיש בהבדל.

איך עושים את זה פרקטית?

הגבולות הברורים יעזרו לכם כשאתם נמצאים בסיטואציות שבהם הילדים בודקים אתכם, והם יבדקו אתכם כל הזמן מגיל שנתיים הנורא ועד גיל ההתבגרות הנורא לא פחות. תהיו עקביים, אל תיבהלו מתגובה כזאת או אחרת שהצבת גבולות עלולה לעורר אצל הילדים שלכם, הם בסך הכול בודקים את רמת הרצינות שלכם בעניין. שימו לב שאתם שמים להם גבול בצורה נחרצת ומכבדת. הסבירו לילדים מה הגבול ומה העיקרון מאחוריו שוב ושוב, ושמרו על שפה מכבדת ונקייה. הקפידו לא להרים את הקול, וקחו פסק זמן אם אתם מרגישים שאתם צריכים. כשאתם חוזרים אליהם, הסבירו להם כמו שהייתם רוצים שיסבירו לכם. אל תשכחו לתת להם מילה טובה כדי להבהיר להם שאתם רואים ומעריכים את העמידה שלהם בחוקים של הבית, וגם לעצמכם על העבודה שאתם עושים.

 

 

לסיכום

הצבת הגבולות לילדים שלכם היא לטובתכם ולטובתם, היא עשויה להקל את שגרת החיים בבית ולאפשר לילדים לחוות בצורה בטוחה. הגבולות צריכים להיות מבוססים על ערכים שאתם חיים לפיהם, ושאתם רוצים להעביר לילדים שלכם. עברו הדרכת הורים אם אתם מרגישים שאתם רוצים עזרה. הראו להם דוגמה אישית, וכבדו את החוקים שאתם קבעתם. בסיטואציות שבהן אתם צריכים להציב להם גבולות, היו עקביים ונחרצים, ותציבו את הגבול בכבוד. הצבת הגבולות בצורה נכונה עשויה להוביל לשינויים בהתנהגות של הילדים, אז תנו להם קרדיט והחמיאו על התנהגות טובה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.